Британските имотни експерти са най-песимистично настроени за перспективите в краткосрочен план пред цените на жилищата от близо осем години насам, а продавачите избягват да пускат жилищата си на пазара преди Brexit, показва допитване на Кралския институт на лицензираните консултанти в областта на недвижимите имоти (RICS), цитирано от Ройтерс.
RICS съобщава, че месечният му баланс на цените на жилищата е достигнал -22 миналия месец спрямо -19 през декември, което е най-ниското му ниво от юли 2012 г. Спадът е по-голям в сравнение с прогнозите на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс.
В отговор на въпрос за перспективите пред цените на жилищата в идните три месеца консултантите са заявили, че очакват най-големия повсеместен спад на цените от февруари 2011 г.
Допитването засилва други признаци за слабост на жилищния пазар във Великобритания и на голяма част от икономиката като цяло преди очакваната дата на Brexit 29 март.
„Разрешаването на преговорите за Brexit е смятано за изключително важно, за да насърчи потенциалните купувачи да се върнат на пазара“, казва главният икономист на RICS Саймън Рубинсън.
Великобритания е напът да напусне Европейския съюз без сделка, ако премиерът Тереза Мей не договори ревизиране на споразумението с блока, което да е приемливо за разединената й партия и за парламента.
Обемът от имоти, обявени за продажба, е отбелязал най-големия си спад от юли 2016 г. насам, точно след като Великобритания гласува за напускане на Европейския съюз.
Консултантите съобщават за спадащи цени на имотите в по-голямата част от Англия, но в същото време в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия е отбелязан ръст.
Най-голямото понижение е регистрирано в Лондон и в Югоизточна Англия, където достъпността вече е на най-ниското си ниво, а търсенето беше най-силно засегнато от по-високите данъци върху придобитите имоти с инвестиционна цел за чуждестранните купувачи и за жилищата на стойност над 1 млн. паунда.
Публикувани в сряда официални данни показаха, че цените на жилищата във Великобритания са се покачили с 2,5% на годишна основа през декември, което е най-слабият ръст от юли 2013 г. насам.
RICS очаква тази година цените да се запазят сравнително непроменени и да нараснат с около 11% в идните пет години.